God jul og et godt nytt JUBILEUMSÅR!

På de små stier i Venåsmarka
23. desember 2025
Først vil vi i styret takke alle som har bidratt med dugnadsarbeide til beste for Gimle IF i 2025. Uten dere alle, så hadde klubbarbeidet stoppet opp. Ikke minst søndagsvaktene på hytta er viktige for klubben.
Det er naturlig å se litt bakover og litt framover ved et årsskifte, også for en klubb som Gimle IF. Særlig må vi se litt framover nå. 2026 er Gimle Ifs store jubileumsår fordi klubben fyller 100 år! Datoen er 4. mars og vi har planer om flere arrangementer.
Men la oss først gå litt tilbake til 2025.
Hva skjedde egentlig i 2025 i klubbsammenheng?

Den største begivenheten var nok at vi utgav en flott jubileumsbok, ført i pennen av Roger Prang. Boka har blitt jobbet med i flere år og bokkomiteen, bestående av Trygve Fosse, Tor Hernes, Ingvar Nordås og Morten Paulsen har bidratt godt gjennom skrevne tekster og diskusjoner om innhold på møter underveis. I slutten av oktober ble boka lansert i byens bokhandlere og samtidig fikk Gimles medlemmer tilbud om å kjøpe boka til rabattert pris. Det var det mange som benyttet seg av. Men husk, det er ikke for sent å bestille boka. En henvendelse til undertegnede er nok. Den er i alle fall verdt å lese og bla i. Minnene dukker opp etter hvert som biler og tekst forteller. Boka har blitt et fint oppslagsverk for ettertiden, slik vi håpet på.

Ellers har vel en del av dere lagt merke til at det er bygget en ny gapahuk ved siden av hytta i løpet av året. Elever ved Bygg- og anlegg på Porsnes bygde den for oss, og resultatet ble en gapahuk som er kjempeflott. Den ble offisielt åpnet da UKE 46-gjengen møttes til gløgg, quiz og mat i november.

Gimle har heller ikke ligget på latsiden når det gjelder aktiviteter både for oss selv og allmennheten. 6. april arrangerte vi Gimle-løpet med stor suksess, der nesten 200 var med.

Vi har nye planer om et tilsvarende løp i 2026. Denne gang går det av stabelen 11. april og her blir det også en halvmaraton-løype! Vi må jo slå til litt i jubileumsåret 2026.

Gimle har også i år vært medarrangør av TUR-orientering i Halden, av Stolpejakten og Friluftslivets år, der vi bidro med ni av de 52 turene som ble lagt til rette for turgåere i Halden.

Vi har også deltatt som valgverter under Stortingsvalget i Halden, noe som bringer fine penger inn i klubbkassa.

Vi må vel heller ikke glemme hytta. Vi har i år skiftet alle vinduene i gymsalen, i trimrommet og i herregarderoben, en jobb Mesterbygg utførte og med støtte fra Berg sparebank og Sparebank1Stiftelsen Halden. Veggen inn mot gymsalen er etterisolert og pusset utvendig.

I år inngikk vi også et treningssamabeide med Halden løpeklubb, der våre langdistanseløpere trener intervall vekselsvis på Venås og Halden stadion.

Når vi så bikker 2026 kommer vi altså inn i jubileumsåret. 7. mars blir det jubileumsfest på Haldens Klub og vi håper mange melder seg på. Påmeldingsfrist er 15. januar.

Dagen etter skal vi ha kakefest på Venåshytta, der vi deler ut gratis kake til våre turgåere.

Så blir det altså Gimle-løpet 11. april da vi også har planer om å ha hytta åpen.

Så, torsdag 27. august kommer Thor Gotaas til Venås og skal holde et foredrag om morsomme løpehistorier. Gotaas, som har mange bøker av idrettshelter og idrettshistorier bak seg, er kjent for sine flotte foredrag og her kommer vi til å invitere haldenserne.

To dager senere skal Gimle arrangere KM mellomdistanse i orientering fra Venås. To løpsarrangementer altså, og vi trenger hjelp fra en del av medlemmene for å få dette til. Vi kommer til å sende ut en forespørsel om hjelp til utvalgte medlemmer.

Verdt å merke seg er at vi også har fastlagt årsmøtedato. Sett av mandag 16. mars kl 18. Vi planlegger et nytt hus på Venås, der vi skal bygge et nytt trimrom og garasje og verksted. Informasjon om dette blir gitt etter årsmøtet denne kvelden.
Vi ønsker alle våre medlemmer GOD JUL og et godt nytt JUBILEUMSÅR!

 

På vegne av styret

Morten Paulsen, leder